Hızlı Okuma

Bilgi Almak için Lütfen 0212 809 40 82 & 0530 608 82 36 Arayınız.

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma metinlerin belirli süre içinde anlayarak okunması demektir. Hızlı okuma literatürde “speed reading” olarak geçer. Hızlı okuma yapmak demek metinleri hızlıca okumak değildir. Metinleri hem hızlı okumak hem de anlamak demektir. Buna “anlayarak hızlı okuma” denir. Eğer okuduklarınızı anlamadıysanız hızlı okumuş sayılmazsınız.

 Hızlı okuma çalışmaları 1950’li yıllarda başlamıştır. Bu konuda Evelyn Wood ilk çalışmaları ve teknikleri geliştirdiğinde insanlara hızlı okuma teknikleri çok tuhaf gelmişti ancak işe yarıyordu.

 Görme keskinliği, tecrübe, analiz ve hızlı okuma teknikleri sayesinde okuma hızı 10 kata kadar çıkarılabiliyordu. Burada kilit nokta görme kesinliğidir. Çünkü amaç kelimeleri hatta cümleleri daha hızlı ve keskin görebilmektir.

 Hızlı okumak geliştirilebilir bir yetenektir. Çoğu insan belli bir standartta okuma yapabilir ancak çok kitap okuyanlar ya da doğuştan yetenekli olanlar daha hızlı okuyabilirler. Fakat gerçek olan şudur ki eğitimle, çok zeki ya da yetenekli insanlardan çok daha hızlı okuyabilirsiniz. Çünkü hızlı okuma, eğitim ile kazanılabilen bir yetenektir.

 Ülkemizde okuma hızı ortalaması dakikada 160 ile 220 kelime arası olarak değişmektedir.

Hızlı Okumanın Amacı ve Faydaları

Dünya hızla gelişirken artık her şey daha hızlı tüketilir hale geldi. Gündem, haberler, bilgilere yetişmek çok zorlaştı. Hayat akıp giderken ona uzaktan bakmak yerine onu ellerimizin arasına alabilir. Ona ayak uydurabiliriz. Bunun için de hızlı okumak şarttır. Çünkü hızlı okumak zamandan tasarruf ettirir. Daha hızlı öğrenirsiniz. Kendinizi daha iyi ve daha hızlı geliştirirsiniz. Süreçler akıp giderken siz arasında kaybolmazsınız.

 Hızlı okumak öğrenme hızınızı artırır, motivasyonunuzu güçlendirir, başarılarınızın sürekliliğini sağlar. Hafızanızı geliştirir.

Hızlı Okuma Eğitimi

Hızlı Okuma Eğitimi, göz kaslarını geliştiren, gözün görüş açısını geliştirip sözcükler üzerinde kendiliğinden gezinmesine karşı önlemler sağlayan planlı bir eğitim programıdır.

Hızlı Okuma Eğitimi ile göze canlı bir hareket sağlaması yapılır. Hızlı okuma teknikleri ile görüş ve algılayış arasında uyum sağlaması yapılır.

Hızlı Okuma Eğitimi, gözün; algılama sahasını ve duraklama esnasında okuma alanını yükseltme temellidir. Hızlı okuma egzersizleri ve hızlı okuma teknikleri ile bol uygulama ve egzersizler yapılır.

Ücretsiz Hızlı Okuma uygulamaları ile hızlı okuma pekiştirmesi yapabilirsiniz.

Okumayı öğrenmeye başlandığı zamandan itibaren yapılan hataları gidererek okuma hızı artırılabilir. Okumayı hızlandırma ve anlamlandırma çalışmalarının deneyimli ve profesyonel eğitmenler aracılığı ile yapılması faydayı en üst seviyeye çıkartır.

Hızlı Okuma eğitimlerimiz ile okuma hızınızda minimum 2 kat artış sağlanır. Hızlı Okuma Eğitimi ile beraber anlama hızı, dikkat ve konsantrasyon becerileri de artırılır.

Hızlı okuma programları, hızlı okuma teknikleri, hızlı okuma metinleri, hızlı okuma testleri, hızlı okuma yazılımları ve alanında uzman eğitmenlerimiz ile okuma ve anlama hız limitinizi artıracaksınız. Sosyal hayatta, iş ve okul hayatında önemli avantajlar sağlanır.

Hızlı Okuma Eğitimi ile Neler Kazanırsınız?

Sınavları zamanında yetiştirir, ekstra zaman artırırsınız.

Hızlı okuma parçaları ile bol uygulama ve egzersiz yaparsınız.

Daha az sürede, anlayarak daha çok kitap, hikaye, dergi veya roman okursunuz.

Okuma esnasında yaşanılan dikkat dağınıklığı, odaklanma ve motivasyon problemlerini aşarsınız.

Okuduğunuz bir metni ilk seferde anlar, tekrar etmek zorunda kalmazsınız.

Okunması zor, anlam yükü bakımından ağır ve uzun parçaları daha rahat okursunuz.

Hafıza teknikleri ile birlikte okuduklarınızı uzun süreli belleğe atar, çabuk unutmazsınız.

Okumalarınızı zevk alarak yapmaya başlarsınız.

Okuma hızını artırarak daha çok okur, daha çok anlar ve bu sayede genel kültür birikiminizi de yükseltirsiniz.

İş ortamında belge, doküman, mail, rapor vb. okumaları daha hızlı gerçekleştirerek işinizde kendinize yeni fırsatlar yaratma şansı bulursunuz.